28 Kasım 2008 Cuma

KIZILDERELİ YASALARI...

Nette dolaşırken buldum.Paylaşmak istedim:))Çok doğru:))
1 - Dua etmek için güneşle birlikte kalk. tek başına dua et, sık sık dua et. Büyük Ruh dinler, eğer sen sadece konuşursan.
2 - Yollarında kaybolmuş olanlara karşı anlayıslı ol. Cehalet, kibir, öfke, kıskançlik ve açgözlülük, kayıp bir ruhtan kaynaklanır. Rehberlik bulmaları için dua et.
3 - Kendini, kendi kendine araştır, keşfet. Başkalarının senin yolunu senin için belirlemelerine izin verme. O senin, sadece senin yolundur. Diğerleri o yolu seninle birlikte yürüyebilirler, fakat hiç kimse o yolu senin için yürüyemez.
4 - Misafirlerine evinde saygıyla davran. Onlara en iyi yiyeceklerini ver, en iyi yatağı ver ve onlara saygı ve onurla muamale et.
5 - Herhangi bir kişiden, bir topluluktan, bir çölden ya da bir kültürden olsun, senin olmayan şeyi alma. O ne kazanılmıştır, ne de verilmistir. Senin değildir.
6 - Yeryüzü üzerindeki her şeye saygili ol - ister insan ister bitki olsun.
7 - Diğer insanların düşüncelerini, isteklerini ve sözcüklerini onurlandir. Başka birinin sözünü asla kesme, alay etme ya da taklidini yapma. Herkese kişisel ifadeleri için izin ver.
8 - Başkalarına asla kötü bir şekilde konuşma. Evrene bıraktığın negatif enerji, sana katlanmış olarak geri döner.
9 - Herkes hatalar yapar. Ve tüm hatalar bağışlanabilir.
10 - Kötü düşünceler zihinsel, bedensel ve ruhsal hastaliklara neden olur. Iyimser ol. 11 - Doğa BIZIM IÇIN DEĞİLDİR, o bizim bir PARÇAMIZDIR. Onlar senin dünyasal ailenin parçalarıdır.
12 - Çocuklar geleceğimizin tohumlarıdır. Onların yüreklerine sevgi ek ve bilgelik ve hayatın dersleriyle sula. Onlar büyürken, onlara büyümeleri için yer bırak.
13 - Başkalarının kalplerini incitmekten kaçın. verdiğin acının zehiri sana geri döner. 14 - Her zaman dürüst ol.
15 - Kendini dengede tut. Senin Zihinsel ben 'in, Ruhsal ben 'in, Duygusalben 'in ve Fiziksel ben 'in - hepsinin güçlü, saf ve sağlıklı olmaya gereksinimi var. Zihnini güçlendirmek için bedenini çalştır. Duygusal rahatsızlikları iyileştirmek için ruhsallıkta büyü.
16 - Kim olacagını ve nasil davranacagını belirlerken bilinçli kararlar ver. Kendi eylemlerinin sorumluluğunu üzerine al.
17 - Başkalarının mahremiyetine ve kişisel yerlerine saygılı ol. Başkalarının kişisel esyalarına dokunma - özellikle kutsal ve dini eşyalarına. Bu yasaktır.
18 - Önce kendine karşı dürüst ol. Önce kendini besleyemezsen ve kendine yardim edemezsen, başkalarını besleyemezsin ve onlara yardım edemezsin.
19 - Başkalarinin dini inançlarına saygı göster. Kendi inancını başkalarına kabul ettirmeye çalışma.
20 - Iyi talihini baskalari ile paylas. Yardim kurumlarina bağışta bulun, şefkatli ol..


2 yorum:

ARZUMCA dedi ki...

evet canım ne kadar duyarlı insanlarmış..harika öğütler..inkaların sözleride çok etkiler beni..teşekkürler canım benim..bu arada seni çok özledim

ENERJİ dedi ki...

Arzum,evet bence de.Bende bende özledim canım:)